Citizen science i historie – Afslutning på pilotprojekt
Det sker på Statsskolen
Del eventet på:
Citizen science i historie – Afslutning på pilotprojekt
Hvem skriver historien? Og hvis historie bliver husket?
Tre 2.g. klasser deltager i år i et pilotprojekt igennem Syddansk Universitet. Projektet er et såkaldt Citizen Science-projekt, kaldet “Vores historie”, og afsluttes den 22/11 ved SDU i Kolding.
Eleverne skal i Kolding præsentere deres arbejde for forskere fra SDU samt gymnasieelever fra fire andre gymnasier.
Om projektet
Historie handler ikke kun om politik, krige og årstal – også håndværkerens og husmoderens er vigtig – men bliver ofte glemt.
Projektet sætter fokus på almindelige menneskers historie – særligt i 1960’erne og 1970’erne.
Eleverne besøger derfor ældre over 65 år for at interviewe dem om familieliv, ungdomsliv og kønsroller. Debatten om ligestilling er noget, som eleverne er optagede af, så det er spændende at høre bedsteforældres oplevelser af samme emner fra en anden periode.
Interviewene bliver anonymiseret og gemt – hvorefter forskere kan bruge dem til at skrive en hel ny danmarkshistorie – med fokus på vores historie.
Pilotprojektet kører nu for andet og sidste år. Billedet er fra sidste år.