Skolens fødselsdag 2018
Alt om skolens største begivenhed
98år
1920-2018
Statsskolens fødselsdagsfest
Fredag d. 7 september 2018
kl. 08:45 – 01:00
HIGHLIGHTS
SPILLETIDER
Fra kl. 20:15 til 22:30 vil der være live bands der spiller i indergården.
KL. 20:15 TWIST n SHOUT
The TwisterSSS starter showet med at spille sangen “Twist n Shout”. Der vil være 6 lærerpar der danser til sangen!
Se om en af dine lærere er med!
Kl 20:25
Kedde Brock
Christian Lorensen, Victor Petersen, Mads Kristoffersen, Sofus Tao, Emil Stenbæk
Kl 21:00
Healthy Noise
Carl Aksel Sundien, Sofus Tao, Emil Stenbæk
Kl 21:30
Mesch
Mads Menzer, Christine J. Schmidt
Kl 22:00
The TwisterSSS
Liva S. Hampen, Tobias R. Prahl, Nicolaj Pedersen, Nicklas Ø. Oksen, Mads Menzer, Emilie B. Hansen
Armbånd
De tåler vask og kan ikke komme af før efter festen.
De er tilladt på arbejdspladser.
Der kan betales med mobilepay eller kontant.
Man kan ikke komme ind til festen uden armbånd!
MORGEN EVENTS
kl. 08:45
Vi samles i klasserne. I kan selv i klassen organisere morgenbrød og drikkevarer, hvis I har lyst. Husk at være udklædt fra morgenstunden!Alle klasser skal lave en ballonkreation. Den bedste ballonkreation vinder en stor bøtte slik til klassen.
Vinderen annonceres den efterfølgende uge.
Til dysten skal klassen have taget et klassebillede, hvor der skal bruges et kreativt klasseskilt. Alle klasser skal derfor lave et klasseskilt om morgenen. Skiltet skal afleveres sammen med ballonkreationen foran administrationskontoret.
Skiltet udleveres igen ved “fotoboden”, hvor det vil blive opstillet når I får taget jeres fødselsdagsklassebillede.
kl. 09:45
Vi samles i festsalen, hvor 2e spiller et nummer. Vi synger “Den blanke pøs”, “Jutlandia” og “SSS Sejrsang” inden vi samlet går over til Ringriderpladsen til dysten. Lær festsangene at kende her.kl. 10:00 – 11:30
Vi går samlet over til Ringriderpladsen og deltager i forskellige sjove dyster organiseret af lærerne. Læs mere om lærerenes postfordeling til dysten her.kl. 11:30 – 12:00
Alle klasser skal forbi “fotoboden” og få taget deres klassebillede sammen med deres klasseskilt. Klasserne spiser frokost inden romatchen kl. 13:00.EFTERMIDDAG EVENTS
kl. 10:00
Allerede kl. 10:00 samles Statsskolens rohold ved roklubben til opvarmning, og for at søsætte deres båd til romatchen.kl. 12:00
Vi går nu alle ned over Chr. X bro til Alsion for at se romatchen. Husk at komme over inden broen går op!kl. 12:45
Roere fra SSS og AGS samles under Chr. X bro til start af romatch.
Læs mere om romatchen her.
AFTEN EVENTS
kl. 18:00
Alle lærerer samles til fællesspisning på lærerværelset. (Klasserne planlægger selv fællesspisning).kl. 19:00
Dørene åbnes til Statsskolen. Der er kun indgang ved indgangen fra Ringridervej. Alle er udklædt. Man skal have sit armbånd på. Der er professionelle dørmænd til festen, og man kommer ikke ind uden armbånd.Man må ikke selv tage alkohol med til festen. ALT alkohol konfiskeres. Til festen kan man købe drikkevarer. Se barpriserne her.
kl. 19:30
Lærere og elever samles i festsalen, hvor vinderne af romatchen hyldes.
Vi slutter af med at synge Statsskole sangene, “Den Blanke Pøs” (kun hvis vi vinder), “SSS Sejrsang” og “Jutlandia”. Se festsangene her.
kl. 20:15
Festen begynder med at skolens lærerband spiller “Twist n’ Shout” live i indergården, hvor lærerpar vil danse en twist. Barene åbner. Alle bar bemandes af lærere.kl. 21:00
DJ gør klar og der festes! PIANO BAR åbner, hvor man købe drinks, lytte til lidt live pianomusik eller lytte til en jukeboks.kl. 21:30 – 00:30
Kantinen sælger hjemmelavede hamburgers og corndogs!!kl. 01:00
Festen slutter.Hvad hvis det regner?
Hold øje med meddelelser på Statsskolens facebook og her på hjemmesiden. Hvis det regner, så flyttes dysten ind på skolen i forskellige lokaler. ALLE tager dog med til romatch, selvom det regner. Tag et regnslag eller paraply med for en sikkerheds skyld!
BAR
ØL 15,-
VIN (pr. glas) 15,-
SODAVAND 10,-
MOKAI/BREEZER/ICE 25,-
KRUS
Alle drikkevarer serveres KUN i krus. Første gang du køber noget at drikke, skal du betale for et krus (10kr.). Der er ingen flasker eller dåser, og man kan heller ikke købe en flaske vin. Vin sælges kun pr. glas.
NITE-SNACK
ORIENTERINGSVIDEO
Se filmen og få et overordnet indtryk af, hvad der sker i løbet af dagen.
Postfordeling til dysten
Under dysten, skal klasserne gå fra post til post, hvor der vil være forskellige aktiviteter de skal udføre. Dysten er udformet således, at der er 2 klasser der skal dyste mod hinanden ved hver post.
Her ses hvilke lærere der er fordelt ved de forskellige poster til dysten. Postmesteren for hver lærergruppe er ansvarlig for at koordinere gruppens aktiviteter.
Dysten er planlagt fra kl. 10:00 – kl. 11:30.
Postlisterne viser hvor klasserne skal være ved de forskellige tidspunkter under dysten dvs. kl. 10:00, 10:10, 10:20, 10:30, 10:40, 10:50, 11:00 og 11:15.
Alle klasser skal have fundet ud af, hvilken post de starter ved kl. 10:00
Download postlisten her.